KURUMSAL KİMLİK
Bir firmanın kendisi hakkında görsel bir ifade yapmak ve iş felsefesini iletmek için kullandığı renk düzenleri, tasarımlar, kelimeler, vb. kombinasyonu. Bir firmanın kendisine nasıl baktığını, başkaları tarafından nasıl görülebilmesini istediğini ve başkalarının onu nasıl tanıdığını ve hatırladığını gösteren kalıcı bir simgedir. Kurumsal imajın (orada 'değişebilir zihinsel izlenim olan) aksine, kurumsal kimlik binalar, dekor, logo, isim, slogan, kırtasiye, üniforma gibi şeylerin aktardığı duyusal deneyimdir ve onun tarafından büyük oranda etkilenmez. 
Finansal performans ve servetlerdeki iniş çıkışlar. Kurumsal kimlik ya güçlü veya zayıf (olumlu değil, olumsuz veya kurumsal bir imaj gibi tarafsız) ve kasıtlı olarak değiştirilmediği sürece az ya da çok kalıcıdır. 
Örneğin Apple bilgisayarının adını ve çok renkli yazılmış elma logosunu taşıyan yenilikçi ve patikalı bir firma olarak yaklaşık 30 yıldan beri sağlam kaldı. Fakat başarılı bir iş olarak imajı, aynı dönemde birkaç kez donuklaştı ve aydınlandı. 
Back to Top