AMBALAJ YAPTIRMAK

AMBALAJ YAPTIRMAK
Ürün ambalaj tasarımı, bir ürünün dış yüzeyinin yaratılması anlamına gelir. Bu, malzeme ve formdaki seçeneklerin yanı sıra ambalaj, kutu, kutu, şişe veya herhangi bir kapta kullanılan grafik, renk ve yazı tiplerini içerir.
Pratik bir araç, evet. (Demek istediğim, birayı etkili bir şekilde ağzınıza nasıl sokacaksınız?) Ama bundan da fazlası. İyi bir tasarım gibi, ambalaj da bir hikaye anlatır. Aynı zamanda şehvetli bir deneyim, kelimenin tam anlamıyla bizi görme, dokunma ve ses (ve ürüne / pakete bağlı olarak koku ve tat) ile birleştiriyor. Tüm bu ayrıntılar, ekteki ürünün ne için olduğunu, nasıl kullanılması gerektiğini, kimi kullanması gerektiğini ve belki de en önemlisi bir ürün satın almamız ya da almamamız gerektiğini anlamamıza yardımcı olur.
Ürün Ambalaj Tasarımı için Nihai Kılavuzda, istediğiniz hikayeyi anlatmak için ambalajınızı nasıl alacağınıza bakıyoruz.
Bunlara biraz daha derinlemesine bakalım:
1. ürün nedir?
Hile sorusu değil; bu kolay bir tane olmalı. Ne satıyorsun? Nekadar büyük? Hangi malzemelerden yapılmış? Hassas mı?
Bu soru, ürün ambalajınız için herhangi bir lojistik çözüm olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, hassas bir ürün daha güvenli ambalajlama gerektirecektir. Diğer yandan, büyük veya garip boyutları olan bir şey, kutudan çıktığı gibi bir kutu yerine özel bir paketleme çözümü gerektirebilir.
2. Ürünü kim satın alıyor?
Ürünün erkekler, kadınlar veya her ikisi tarafından kullanılması gerekiyor mu? Çocuklar veya yetişkinler için mi? Çevreye duyarlı insanlara yönelik mi? Bütçede veya harcanabilir geliri çok olanlara?
Bir ürünün ambalajı ideal tüketicisine hitap etmelidir; tasarım sürecine başlamadan önce tüketicinin kim olduğunu bilmek önemlidir. Yaşlı yetişkinler için ürünler daha büyük metinlere ihtiyaç duyabilir. Alternatif olarak, varlıklı bir müşteriye yönelik eşyaların lüks hissi yaratan malzemeleri dikkate alması gerekir.
3. İnsanlar ürünü nasıl satın alıyor?
Bir süpermarkette mi alıyorlar? Küçük bir butik mi? İnternet üzerinden?
Ürün çevrimiçi satılıp gönderilecekse, büyük kutu mağaza rafındaki rekabetten öne çıkması gerekenden ziyade ambalajı farklı düşünmek isteyeceksiniz. Çevrimiçi satılacak öğelerin, muhtemelen ürünün etrafında sallanmasına veya paketin bükülmesine neden olabilecek fazladan fazla alan olmaması gerekir. Ve bir butik rafta olacak olanlar, şirin paketlerde şirin öğelerle çevrili bir alıcının gözünü yakalaması gerekecek.
-
Cevaplarınız mı var? İyi. Bunlar, ambalaj tasarımı sürecinde almanız gereken diğer (birçok) kararın alınmasında size rehberlik edecektir.
Hala bu soruları düşünüyor musunuz? Muhtemelen henüz ambalaj tasarım sürecini başlatmaya hazır değilsiniz. Sorun yok! Acele etmeyin ve doğru yapmak, çok erken atlamaktan daha iyidir.
Toplamanız gereken bilgiler
Marka gereksinimleri
Bazen bir ürün bağımsızdır ve diğer durumlarda yerleşik bir markayı temsil eder. Ambalajınızın belirli bir marka estetiğini temsil etmesi gerekiyorsa, başlamadan önce aşağıdaki bilgileri topladığınızdan emin olun:
Renkler
CMYK değerleriniz veya Pantone Eşleştirme Değerleri (PMS) renkleriniz varsa, bunları özellikle yazdırma için olanları ekleyin. (Değilse, onaltılı kod da iyidir.)
Yazı
Uygun yazı tiplerine ve özel kullanım talimatlarına (karakter aralığı veya ağırlık gibi) sahip olduğunuzdan emin olun.
Logo
Pakete bir logo koymanız gerekiyorsa, kullanılabilir bir vektör dosyanız olduğundan emin olun.
Paketlemeye devam etmesi gereken içerik
Bunun özel ürününüz için oldukça benzersiz olacak, ancak tasarıma başlamadan önce tümünün sıralandığından emin olmak istersiniz. Sektörünüze bağlı olarak, yasal nedenlerle ambalajınıza koymanız gereken bazı şeyler olabileceğini unutmayın.
İhtiyacın olabilir:
Yazılı kopya
Bu, ürününüzün adından bir açıklamaya, birini satın almaya teşvik eden kelimelere kadar her şeyi içerebilir.
görüntüler
Ambalajınıza fotoğraf koymak mı istiyorsunuz? Tasarım sürecine başlamadan önce bunları hazır bulundurmanız gerekir.
Gerekli işaretler
Ürününüze / endüstrinize bağlı olarak bir barkod, beslenme bilgileri, ilişkilendirme işaretleri vb. Eklemeniz gerekebilir.
Hangi geçici içeriğe ihtiyacınız olduğunu bilin
Yiyecekler veya kozmetikler gibi bazı ürünler, farklı ürün gruplarına (son kullanma tarihleri ​​veya parti numaraları) eklenmesi gereken ek bilgilere sahiptir. Muhtemelen düzenli olarak değişeceği için bunu doğrudan ambalajınıza yazdırmak istemezsiniz, ancak bu bilgilerle daha sonraki bir tarihte bir çıkartma veya damga yerleştirmek için yer tasarrufu yaptığınızdan emin olmak istersiniz.
Online Whatsapp için numaraya tıklayınız.
+90 532 457 76 67
​​​​​​​​​​​​​​
Back to Top