LOGO YAPTIRMAK

LOGO YAPTIRMAK
Bir şirketin logo tasarımı yaptırması pazardaki iş olanaklarını ortaya çıkarabilir veya bozabilir. Mükemmel bir şekilde oluşturulmuş bir logo tasarımı, bir şirketin ve işinin başarmaya çalıştığı izleyiciyle iyi bir ilişki kurma yeteneğine sahiptir. Ancak yanlış tasarlanmış bir logo yaptırmak, bir iş mesajı iletemez ve sonuçta bir şirketin işine zarar verir. 
Modern işletmeler potansiyel müşterileri ile etkili bir iletişim kurmaya çok bağlıdır. Pazarlamacılar, insanların bir işletmeyle çeşitli şekillerde ilgilenmelerini sağlamak için stratejiler kullanır. Bu nedenle, işletme sahipleri insanları meşgul etmek ve onlarla etkileşime girmek için görsel araçlar oluşturmak için çok para harcıyorlar. Günümüzde logo, bir şirketi ve ürünlerini veya hizmetlerini tanımlamak için yalnızca bir iş sembolü değil, güçlü bir marka kimliği oluşturmaya yardımcı olur. Hatta, bir çevrimiçi logo üreticisi kullanılarak tasarlanan logolar, profesyonel tasarımcılar tarafından tasarlanan bir logo ile aynı özü taşır. 
Bir logo, modern iş dünyasında birçok amaca hizmet eder. Hedef kitlenize doğru iş mesajı gönderebilir. Profesyonelce tasarlanmış bir logo, insanları sadık müşterilere dönüştürme gücüne sahiptir. Aslında, iyi tasarlanmış bir logo, şirkete ve işine hizmet edebilecek birçok yol vardır. 
Etkili Logo Tasarımı İçin İşte 9 Güçlü İpuçları 
01. Markayı Tanıyın Logonuzu tasarlamadan önce, markayla ilgili bazı bilgiler edindiğinizden emin olun. Logonun, hedef pazar ve hedef müşteri olan belirli bir gruba ulaşması gerektiğini unutmayın. Peki, iş, marka ve pazarın neyle ilgili olduğunu bir yere yazın. Marka ideolojisinin ne olduğunu ve gelecek için hangi ilhamları içerdiğini öğrenin. Marka kişiliğini de tanır. Tonu açısından daha yumuşak bir marka mı yoksa zorlu bir marka mı. Pazarı ve müşterileri ile kendisini yansıtmak istediği yol nedir? Tüm bu detaylar önceden hazır olmalıdır. Bu tür bilgiler, logo tasarımınızı yaratmanız için size rehberlik edecektir. Logo öğelerinizi, markanız hakkındaki bilgileri göz önüne alarak seçeceksiniz. 
02. İşinizin Doğasını Yansıtır Logonuzun, işinizi tam olarak temsil edebildiğinden emin olun. Logonuzda kullanılan renkler ve resimler, işlettiğiniz işletmeyle ve sunduğunuz ürünlerle veya hizmetler ile aynı hizada olmalıdır. Bir logo işinizle aynı hizada olduğunda, rekabetçi pazarda şirketiniz için bir marka kimliği oluşturacaktır. Hedeflenen müşteriler, tasarım işinizi ve değerlerini veya özelliklerini yansıttığında da mesajınızı alacak. Bu nedenle, şirket logonuzu taze olarak mı tasarlıyor veya yeniden tasarlıyorsanız, işinizi rekabetçi bir pazarda kurmak için bu üç ipucunu göz önünde bulundurun. 
03. Gösterim Önemlidir Logo tasarımınız pazar ve müşteriler üzerinde kalıcı bir etki bırakmalıdır. Logonuza bir bakış, insanları büyülemek için yeterli. Logo, bir şirket için müşterileri, tasarım hakkında iyi bir izlenim sahibi olduktan sonra tekrar tekrar arayarak işler. Bir izlenim yaratmak için, logonuzun benzersiz olduğundan emin olun; bu, tasarımının piyasadaki logo kalabalıklarında öne çıkacak şekilde yeni bir konsepte dayanması gerektiği anlamına gelir. Logo, tasarımda rakiplerinizden daha iyi olmalıdır. 
04. Renkleri Planlı Bir Şekilde Kullanma Renkler, bir markanın mesajını belirlemede önemli bir rol oynar. Örneğin, logonuzda ana renk olarak kırmızı kullanırsanız, markanın agresif, tutkulu ve enerjik olduğu mesajını gönderir. Bu, markanızın genç müşterileri hedefleme niyetinde olduğu anlamına gelir. Eğer mavi ana renk ise, zeka ve beraberlik duygularını uyandıracaktır. Facebook gibi sosyal kanalların çoğunun mavi renkli logoları bulunmasının nedeni budur. Bir sosyal medya sayfası oluşturmak istiyorsanız, tasarımında mavinin ana rengi olarak düşünün. İnsanların dikkatini çekmek için parlak ve koyu renkler kullanın. Ancak bu renkler sizin marka kişiliğiniz hakkında da konuşmalı. Her rengin izleyicilere ya da müşterilere mesaj olan bir duyguyu uyandırdığını unutmayın. Modern grafik tasarımcıların etkili bir şekilde kullandığı renklerin arkasında bir bilim var. 
05. Yazı Tiplerini Dikkatlice Seçin Birçok tasarımcı sadece yazı tipi seçimine dikkat etmez ve rasgele seçti. Gerçek şu ki, yazı karakterleri bir markanın kişiliğinden bahsediyor. Örneğin, bir oyuncak şirketinin logosu için kullanılan bir yazı tipi büyük olasılıkla el yazısıyla yazılmış bir yazı biçimi olacaktır. Bunun nedeni çocukların hedef müşterileri olması ve markanızı çocuk dostu iş olarak yansıtmak istemesidir. Benzer şekilde, bir rock müzik grubu için bir logo oluşturuyorsanız, grubunuzun güçlü bir kişiliğini oluşturan kalın yazı tiplerini seçin. Bu nedenle, seçtiğiniz yazı tipi ile marka kişiliğiniz arasında bir uyumsuzluk olmadığından emin olun. Yazı tipi seçimi markanız için konuşmuyorsa, logo potansiyel müşterilerinize yanlış sinyaller gönderir. Ayrıca, dikkat çekici fontları kullanmaktan kaçının. Mümkünse, logonuz için özel olarak oluşturmanız gereken benzersiz yazı tiplerinizi kullanın. Ayrıca, artık web’de ücretsiz kullanılabilen çok kaliteli yazı tiplerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Coca-Cola'daki gibi logolar, özel yazı tipleri için tanınır. Doğru renkleri kullanarak hem logo hem de marka kimliği oluşturacaksınız. 
06. Logo Türünü Seçti Şirketinizin adını ana özellik olarak gösteren bir logo ister misiniz? Aslında en iyi logo fikri bu olabilir. Böyle bir logo bir logo olarak bilinir. Ünlü logo örnekleri arasında RayBan, IBM ve Coca-Cola logoları yer almaktadır. Bir logo seçmeyi seçerseniz, şirket adınızın derhal müşterilere görünmesini sağlar. Bu, logonuzun da markanızın reklamı olacağı anlamına gelir. Markanızla ilgili tanıtım yapmak için fazla harcama yapmayacaksınız. Logo, şirketinizin adını insanlara söyleyecektir. Küçük bir pazarlama bütçesine sahip küçük işletmeler logolardan yararlanır. Ancak, logonuz olarak bir simgeye sahip olmayı seçerseniz, marka adınız hakkında farkındalık oluşturmak için çok fazla para harcamanız gerekecektir. Sembolleri logo olarak kullanan ünlü şirketler arasında, iş sembolü olarak yarım baytlık bir elmaya sahip olan Apple logosu bulunur. Hem sembol hem de şirket adına sahip olan bir kombinasyon logosunu da düşünebilirsiniz. Böyle bir logo, şirket adınızı sembolden bir iş mesajı ile birlikte söyleyecektir. 
07. Basit Tutun Her uzman logo tasarımcısı ve grafik tasarımcısı size bu tavsiyeyi ödünç verecektir. Hepsi orada grafik tasarım hizmetleri ile basit bir logo tasarımı yaratma üzerinde durur. Basit bir logodan bahsettiğimizde, bir veya iki rengin, yazı tiplerinin ve diğer öğelerin kullanılması gerektiği anlamına gelir. İzleyiciler, logonun ilk bakışında mesajı almalıdır. Ancak iki kafa karıştırıcı renk ve yazı tipi veya karmaşık bir logo şekli varsa izleyicilere karışık bir sinyal gönderir. Basit bir logo aynı zamanda unutulmaz bir tasarımdır. Küresel işlerin çoğu basit logolarıyla temsil edilir. Örneğin Nike logosu. Bu basit bir logodur. Pepsi logosu sadece iki renkten yapılmıştır. Samsung logosunun tek rengi var. Apple logosunun, işinin bir sembolü olarak bir başvurusu vardır. Tasarımın basitliği sadece logolarla sınırlı değildir. Aslında, broşür tasarımı vb. Gibi tüm grafik tasarım ürünleriniz de basit, temiz ve temiz olmalıdır. Birçok şirket isminin logoda ismi varken, diğerleri sadece bir çizimdir. Bu iki basit logo türü de müşterilerin dikkatini tam olarak yakalayabiliyor. Logonuzda renkler ve görüntüler olabilir, ancak hedef kitlenin tasarımı anlayabilmesi gerekir. Bir renk, yazı tipi isyanı veya bir çizgi ağı içeren karmaşık bir logo oluşturmaktan kaçının, çünkü böyle bir tasarım çok belirsiz olacaktır. Google logosunu görebilirsiniz. Google logosu, tüm dünyadaki en basit logodır. Basit bir tasarımın kolayca hafızanın bir parçası haline geldiğini ve izleyicinin logonun arkasındaki şirketi ve işletmeyi tekrar anlamak için çaba sarf etmesine gerek olmadığını unutmayın. Bu nedenle, bir logo basitliği, müşterilerin şirketi ve işini kolayca hatırlayabilmesi için marka kimliği oluşturma konusunda uzun bir yol kat ediyor. 
08. Ölçeklenebilir Yap Mükemmel bir logo tasarımının bir başka kalitesi de kolayca ölçeklenebilir olmasıdır. Logonuzun çeşitli reklamlarda yer alacağını unutmayın. Tüm medyada etkileyici bir logo olarak görünmelidir. Bu, bir reklam panosunda daha büyük oranlara ölçeklendiğinde logoların etkileyici görünmesi gerektiği anlamına gelir. Reklam panosu tasarımının bir parçası haline gelmelidir. Ancak logo, orantı duygusunu kaybederse ve bazı tasarım öğeleri reklam panosunda tuhaf görünüyorsa, logo bir başarısızlık tasarımıdır. Benzer şekilde, bir logoyu kalem gibi bir promosyon ürünününki gibi daha küçük bir yüzeye yazdırmak gerekirse, logo ayrıntılarının net bir şekilde görülmesi gerekir. 
09. Renksiz Versiyonda Etkileyici Olmalı Güçlü bir logo tasarımı oluşturmanın bir başka etkili ipucu, siyah beyaz olarak aynı derecede etkileyici olduğundan emin olmaktır. Bir logo renkleri olmadan göründüğünde birçok örneği vardır. Belgeler, fakslanan belgeler, gazete ilanları, kırtasiye ve diğer birçok öğe üzerinde olabilir. Örneğin, bir gazete reklamı genellikle siyah beyazdır. Bu, logonuzun reklamdaki izleyiciler üzerinde iyi bir etki bırakması gerektiği anlamına gelir. Siyah beyaz etkileyici tasarımlar olan logoları oluşturmanın püf noktaları, eskiz aşamasında mükemmel görünmelerini sağlamaktır. Bir kalem çizimi çizerken renklere güvenmeyin. Birçok tasarımcı, logoların renkleri doldurduktan sonra etkileyici olacağını düşünüyor. Daha iyi bir yol, renkleri yalnızca logo da renkler olmadan unutulmaz bir tasarım olduğunda doldurmaktır. İşte bunlar, logonuzu tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken güçlü ipuçlarımız. 
Online Whatsapp için numaraya tıklayınız.
+90 532 457 76 67
​​​​​​​​​​​​​​
Back to Top