Logo Tasarımı
LOGO TASARIMI
Logonuz, şirketinizin temsil ettiği her şeyin görsel bir temsilidir. McDonald's'ın altın kemerleri veya Nike swoosh'u düşünün, bu iki etkileyici logo tasarımı, bu şirketleri iyi bir şekilde temsil ediyor. Ancak birçok şirket bu anahtar kimlik parçasını geliştirmeye devam ediyor.
İdeal olarak şirket logonuz, potansiyel müşterileri ve iş ortaklarının işinizle ilgili ilk önemli izlenimlerini geliştirir. İyi bir logo tasarımı, işletmenizle müşterileriniz arasında sadakat oluşturabilir, marka kimliği oluşturabilir ve kurulu bir işletmenin profesyonel görünümünü sağlayabilir.
Allstate'in "iyi eller" logosunu düşünün. Bakım ve güvenin simgesi olarak şirket için hemen sıcak bir his yaratır. Küçük bir düşünce ve yaratıcılık ile, logonuz da işinizin birçok olumlu özelliğini hızlı ve grafik olarak ifade edebilir.
LOGO TÜRLERİ
Temelde üç çeşit logo tasarımı vardır. Yazı tipi tabanlı logolar öncelikle bir tip işlemden oluşur. Örneğin, IBM, Microsoft ve Sony'nin logoları, tip tedavileri onları farklı kılan bir twist ile kullanıyor. Daha sonra, bir ev-boyama şirketinin kendi logosundaki bir fırçanın resmini kullandığı gibi, bir şirketin ne yaptığını tam anlamıyla gösteren logo tasarımları vardır. Son olarak, Nike'ın bir şirket markasına bağlı olan swoosh gibi soyut grafik sembolleri var.
“Böyle bir sembol, şirketinizle temeldeki derneklerin ne olduğu hakkında iletişim kurabilene kadar anlamsızdır” diyor Pennsylvania Üniversitesi'nden Wharton School Üniversitesi'nde pazarlama profesörü olan Americus Reed II, tüketicilerle özdeşleşmeye ve tetiklenmesine neden olan tetikleyiciler üzerine araştırmalar yaptı. Bir markaya sadık, ama bu zihinsel köprünün inşa edilmesi zaman ve para alır. Nike swoosh'un, logonun atletik bir yaşam tarzı için bir “kimlik işaretine” dönüşmesini sağlayan saygın pazarlama çabalarıyla yıllar içinde yaratılanın dışında hiçbir anlamı yoktur.
Büyüyen işletmeler, bu dernekleri oluşturmak için gereken milyonlarca dolar ve yıllık çabaları nadiren karşılayabilir, bu nedenle şirketinizin neyi temsil ettiğini veya ne yaptığını açıkça gösteren bir logo tasarımı daha iyi bir seçim olabilir. Şirketinizin adının bir türü muamelesi bile çok genel olabilir.
LOGO TASARIMINA BAŞLAMADAN...
Eskiz yapmaya veya logo tasarlamaya başlamadan önce, öncelikle logonun iletmesini istediğiniz mesajı belirtin. Çabalarınızı odaklamaya yardımcı olması için bir cümle imajı ve misyon beyanı yazmayı deneyin. Logoyu oluştururken bu ifadeye sadık kalın.
Ama bu başlaman için yeterli olmayabilir. Uygun bir şirket logosu tasarımı oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ek taktikler ve düşünceler şunlardır:
Sektörünüzdeki diğer işletmelerin logolarına bakın. Rakipleriniz sağlam, muhafazakâr görüntüler veya gösterişli grafikler ve tip kullanıyor mu? Logonuzu rakiplerinizden nasıl ayırt etmek istediğinizi düşünün.
Mesajınıza odaklanın. Şirket hakkında ne iletişim kurmak istediğinize karar verin. Farklı bir kişiliği var mı? Ciddi mi, açık yürekli mi? Rekabetiniz ile ilgili olarak neyi benzersiz kılan? Mevcut hedef kitlenizin doğası nedir? Bu unsurlar genel tasarım veya yeniden tasarımda önemli bir rol oynamalıdır.
Temiz ve fonksiyonel hale getirin. Logo, bir kamyonun yan tarafında olduğu gibi bir kartta da çalışmalıdır. İyi bir logo tasarımı, ölçeklenebilir, çoğaltılabilir, unutulmaz ve ayırt edici olmalıdır. Simgeler fotoğraflardan daha iyidir, bu da büyütülmüş veya önemli ölçüde azaltılamazsa, kabul edilemez olabilir. Siyah beyaz olarak çoğaltılabilecek bir logo yarattığınızdan emin olun, böylece faks, fotokopi veya siyah beyaz bir reklamda renkli olarak etkin bir şekilde kullanılabilir.
İşletmenizin adı logo tasarımını etkileyecektir. İşletme adınız "D.C. Jewellers" ise, harfleri vurgulamak için bir klas, serif yazı tipi kullanmak isteyebilirsiniz (özellikle adınız baş harfleri varsa). "Lightning Bolt Printing" adında bir şirket için, logo, yaratıcı bir uygulamanızı -bildiğiniz bir şimşek çakma- özellikli olabilir.
İşletmenin önemli faydasını göstermek için logonuzu kullanın. En iyi logolar kelimelerle değil, resimle ya da resimle anında ifade verir. Örneğin, "Lightning Bolt Printing" logosunun "ultra hızlı, garantili baskı hizmetlerinin" ticari faydasını iletmesi gerekebilir. Yıldırım cıvata görüntüsü hız ve güvence önermek için manipüle edilebilir.
Küçük resim kullanmayın. Ancak cazip olabilir, küçük resim çok kolay kopyalanabilir. Orijinal sanat sadece şirketiniz hakkında daha etkileyici bir açıklama yapmaz, aynı zamanda işinizi başkalarından ayırır.
Modaya uygun görünümlerden kaçının. Eski logoyu yeniden tasarlıyorsanız, müşterileri kafa karıştırıcı ya da daha da kötüsü, onları yabancılaştırma riskiyle karşı karşıyasınız. Bir seçenek kademeli logo değişiklikleri yapmaktır. Priester'e göre, Quaker Oats, Quaker erkeğini ambalajında ​​10 yıl boyunca müşteri güvenini baltalamaktan kaçınmak için değiştirdi.
LOGO TASARIMCISI
Logo tasarımı fikirlerini kendi başınıza beyin fırtınası yaparken, işinizin imajını oluştururken çok önemli bir adımdır, tamamen kendi başınıza bir logo yaratmaya çalışmak bir hatadır. Profesyonel bir tasarım firmasına gitmenin yüksek maliyetlerinden kaçınmanın en iyi yolu gibi görünebilir, bu da bir logo tasarımı için 1.500 TL ile 15,000 TL arasında bir ücret talep eder. 
Ama sadece onların pazarlık fiyatları yüzünden birisini işe almayın. Alanınıza aşina olan bir tasarımcı bulun. . . ve senin rekabetinle. Eğer maliyet hala çok fahiş görünüyorsa, Evenson “iyi bir logonun en az 10 yıl sürmesi gerektiğini hatırlayın. Eğer bu maliyetin 10 yıllık bir süre boyunca amortismanına bakarsanız, o kadar da kötü görünmüyor” diyor.
LOGONUZU KULLANMA ve KORUMA
Şirketinizin misyonunu bir bakışta somutlaştıran bir logo tasarımı oluşturduktan sonra, onu başka şirketler tarafından kullanılmasını önlemek için markaladığınızdan emin olun. Bir ticari marka için Patent  baivurusu yapmalısınız.
Daha sonra, bir kez korunduğunda, kartvizitler, kırtasiye malzemeleri, antetli kağıtlar, broşürler, reklamlar, Web siteniz ve şirket adınızı belirttiğiniz diğer her yerde kullanabilirsiniz. Bu, görüntünüzü oluşturmanıza, şirketinizin görünürlüğünü artırmanıza ve ideal olarak daha fazla işletmeye yol açmanıza yardımcı olur.
Back to Top