KURUMSAL LOGO TASARIMI

KURUMSAL LOGO TASARIMI
Rekabetçi bir iş dünyasında, şirketler artık çeşitli tüketicilere hitap etmek için farklı spesifik kimlikler yaratmak istiyor. Bir şirket evi artık kendini klişeleşmiş bir şekilde temsil etmiyor. Bunun yerine modern şirketler, belirli bir ürün veya hizmetin özelliğine dayalı olarak imajlar ve kimlikler oluşturur. Vurgu, daha büyük bir marka kimliği altında bir dizi logo tasarımına sahip olmaktır.
Marka bilinci, günümüzün modern işletme sahipleri için önemli bir sorundur. Pazarlamacılar da bunu kabul etti. Bir ankete göre, B2B pazarlamacılarının% 89'u marka bilinirliğinin en önemli hedefleri olduğunu söyledi. Satışlar ve olası satış yaratma, hedefi belirlemede önceliklerinde daha düşüktü. % 70 pazarlamacı için kitle oluşturmak, doğrudan satıştan daha önemliydi. Bu tür istatistikler, marka oluşturmanın önemini açıkça ortaya koymaktadır.
Bir şirketin logosu, işinin hedef müşteriler arasındaki yüzüdür. İnsanlar önce satın aldıkları ürün veya hizmetlerin gerçek şirketten olmasını sağlamak için bir logo görür. Ancak bu bir logonun tek amacı değildir.
En önemlisi, başarılı bir logo tasarımı insanlara bir şirketin iş değerleri konusunda güvence verir. Yani, bir logoya bakıldığında, insanlar şirketin sevgi, tutku, dürüstlük, güven ve profesyonellik değerlerini temsil ettiğini bilir. Bir logo doğru sinyalleri gönderebiliyorsa, müşterileri yönlendirecektir.
Ancak, pazarlama tekniklerindeki gelişmelerle birlikte logolar artık kurumsal markalaşma ile sınırlı değil. Şimdi, bir şirketin kendi ana logosu varken, sattığı ürün veya hizmetlerin birçok alt logosuna da sahiptir. Yani aslında bir ana kurumsal logo şemsiyesi altında birçok ürün logosu bulunmaktadır.
İşletmeler, müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bir üründen birkaçının piyasaya sürülmesine kadar yıllar içinde genişler. Yani bir şirket birkaç yıl içinde pek çok ürün üretebilir.
Her bir ürünün pazarda kendi kimliğine sahip olması gerektiğini bildiğimiz için, işletmenin çoğu bu tür her bir ürünü veya hizmeti temsil etmek için logo oluşturur. Uzun vadede, bir şirketin çeşitli işleri için birçok logoya sahip olduğunu söyleyebiliriz.
İşte Kurumsal ve Ürün Logo Tasarımı Arasındaki Bazı Farklar
01. Kurumsal Logo
Kurumsal logo tasarımı, şirket faaliyetlerinin ve işinin tamamını temsil eden tasarımdır. Bu, kurumsal ev için bir marka kimliği oluşturan ana logodur. Dolayısıyla, tüm küresel markaların kurumsal değerlerinin, vizyonlarının temsili olan ve küresel izleyiciye net bir iş mesajı veren lider bir logosu vardır.
Müşterilerin gözünde güvenilirlik ve inanılırlık yaratmak için kurumsal logonun bir işletmenin merkezi olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu logo, bir şirketin pazarlama materyallerinde her yerdedir.
Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, kurumsal logo tasarımının şirketin diğer logolarını oluşturmanın temeli olmasıdır.
Örneğin, bir şirket bir web sitesi kurmayı planladığında, web sitesi tasarımı ana logo tasarımından renk şemasını, yazı tiplerini vb. Ödünç almalıdır. Bu, bir şirketin farklı pazarlama ürünlerinde tutarlılığı sağlamak için yapılır.
Tüm pazarlama materyallerinde renk, yazı tipi vb. Unsurların tutarlılığı önemlidir. İnsanlar bir web sitesindeyken aynı işletmeyi ziyaret ettiklerine dair güvence alırlar.
Aynı şekilde kurumsal logonuzun renkleri vb. Unsurları da broşür tasarımınızda yer bulmalıdır. Müşterileriniz ve genel müşterileriniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için broşürünüze bakacaktır. Dolayısıyla hem logo hem de broşür tasarımı tutarlılığı korumalıdır.
02. Ürün Logosu
Söz konusu ürün için özel olarak bir ürün logosu oluşturulur. Tasarımcı, bir ürünün temel özelliklerine ve müşteriler için kullanışlılığına odaklanır. Tüm bu özellikler ve şirketin marka imajı, bir ürün logosu tasarımını yansıtmalıdır.
İşletmeler geliştikçe, markaları altında bir dizi ürüne sahip olurlar. Dolayısıyla yıllar içinde güçlü bir büyüme gösteren bir şirketin markası altında birçok ürünü bulunmaktadır. Örneğin, dünyanın en büyük meşrubat markalarından biri olan Coca-Cola'yı ele alalım.
Piyasaya farklı meşrubat ürünleri sunmaktadır. Şimdiye kadar, bu markanın altındaki ürünler arasında Coca-Cola, Sprite, Fanta, Diet Coke, Coca-Cola Zero, Coca-Cola Life, Dasani, Ciel, Minute Maid, Simply Orange vb.
Bu ürünlerin tamamı Coca-Cola firmasından gelmekle birlikte her ürünün kendi logosu vardır. Bunun nedeni, her ürünün farklı tüketicilere hitap etmesidir. Bu nedenle ürün logo tasarımı firmanın diğer logolarından sıyrılmalıdır.
Sadece logo değil, bu meşrubatların ambalaj tasarımı da birbirinden tamamen farklı. Buradaki amaç, aynı firmadan gelen bir ürünün farklı bir marka kişiliğini yaratmaktır.
Hepimiz her gün yüzlerce ürün logosu tasarımı görüyoruz. Bazıları size yabancı, bazıları tanıdık geliyor. İlk bakışta beğenmediğiniz logoların sizi işletmeye götürmesi pek olası değildir. Çünkü bir firmanın logosuna ve etiket tasarımı gibi diğer görsellerine bakarak bir algı oluşturuyoruz.
Bu, profesyonel bir tasarımcının hedef müşterileri dikkate alacağı anlamına gelir. Logo aracılığıyla müşterilere bir mesaj iletmek için renklerin, yazı tiplerinin vb. Tüm tasarım öğeleri birleştirilecektir. Unutulmaz bir ürün logosu oluşturmak için bu öğeler birlikte güzel bir şekilde çalışmalıdır.
03. Logoların Ürünler İçin Önemi
Logo, güçlü bir iş sembolüdür. İnsanlar doğal olarak estetik olarak oluşturulmuş bir tasarıma çekilir ve arkasındaki şirket hakkında algı oluşturur. Yani bir logo dikkat çekici tasarımı nedeniyle hemen dikkatinizi çekerse, hafızanızda kalacak. Böyle bir logo, bilinçaltında sizi unutulmaz bir logo ile temsil edilen işe doğru yönlendirebilir.
Örneğin, insanlar, Apple logosunu, basit bir elma şekline sahip olduğu için, ısırmasıyla tanırlar. Böylece logoyu gördükten sonra Apple şirketinden satın aldıkları ürüne güvenebilirler.
Online Whatsapp için numaraya tıklayınız.
+90 532 457 76 67
​​​​​​​

Back to Top