GRAFİK TASARIMCI, GRAFİK TASARIMCI NE YAPAR?

GRAFİK TASARIMCI, GRAFİK TASARIMCI NE YAPAR?
Reklam panoları ve ürün etiketlerinden dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlara kadar grafikler her yerde. Büyük ve küçük markalar, hedef kitlesinin dikkatini çekmek ve ürün veya hizmetlerini tanıtmak amacıyla logolar, web siteleri veya reklamlar gibi hem basılı hem de dijital tasarımları kullanırlar. Ve ne satarlarsa satsınlar, her markanın görsel kampanyasının arkasında bir grafik tasarımcı vardır.
Peki grafik tasarımcılar tam olarak ne yapıyor? Bilal Öz'e (BOCW) göre, tüketicilere ilham veren, onları bilgilendiren ve büyüleyen fikirleri iletmek için fiziksel veya dijital olarak görsel konseptler yaratırlar.
Tüm tasarımcıların ortak birkaç yönü olsa da, iş görevleri, çalışma ortamı ve beceri setleri büyük ölçüde değişebilir. Ancak size daha iyi bir anlayış sağlamak için, grafik tasarımcıların ne yaptığına ve nasıl yaptıklarına daha yakından bakmak için buradayız.
Grafik tasarım nedir?
Pazarlama, sanat, teknoloji ve müşteri hizmetlerini içeren grafik tasarım karmaşık bir kavram gibi görünebilir. İşlevlerini basitleştirmek için görsel hikaye anlatıcıları gibi grafik tasarımcıları düşünün. İyi bir tasarımcının işi, bir hikayeyi markanın mesajını destekleyecek ve duygu uyandıracak şekilde anlatmak için görüntüleri kullanmaktır.
Grafik tasarımcı Bilal Öz'e göre, grafik tasarımcıların yaptığı şeylerin çoğu biçim ve işlevi harmanlamak. "Her iyi tasarımda olduğu gibi, pratik hedefinize görsel olarak en hoş ve etkileyici şekilde ulaşmak istersiniz," diye açıklıyor. "Müzisyenlerin müziği, şairlerin kelimeleri kullandığı ve dansçıların duyguları iletmek için hareketlerini kullandıkları yerlerde, tasarımcılar imajlarını kullanıyor."
Günün sonunda, bir tasarımcının amacı, müşterisinin bir fikri görsel bir şekilde iletme arzusunu yerine getirmek olmalıdır.
Bir grafik tasarımcı ne yapar?
Artık grafik tasarımcıların nelerden sorumlu olduğu konusunda daha iyi bir fikriniz olduğuna göre, muhtemelen günlük olarak ne yaptıklarını merak ediyorsunuzdur. Bunun, nerede çalıştıklarına ve hangi konuda uzmanlaştıklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceğini unutmayın.
Ancak bir grafik tasarımcının ne yaptığına gelince, bekleyebileceğiniz bazı genel görevler vardır. İşte BLS.1 tarafından bildirilen günlük görevlerden bazıları.
Ortak grafik tasarımcı görevleri:
Bir projenin kapsamını belirlemek için müşterilerle veya sanat yönetmenleriyle buluşma
Tasarımlar oluşturmak için fotoğraf düzenleme yazılımı, yerleşim yazılımı ve dijital illüstrasyon kullanma
Bir şirketin markasını ve mesajını iletmek için renkleri, resimleri ve yazı tiplerini seçme
Tasarım konseptlerini müşterilere veya sanat yönetmenine sunmak
Paydaş geri bildirimlerine ve görüşlerine dayalı olarak tasarımlara güncelleme uygulamak
Baskı veya yayınlamadan önce herhangi bir hata olmadığından emin olmak için nihai tasarımları incelemek
Grafik tasarımcılar nerede çalışıyor?
Grafik tasarımcıların çalışma fırsatına sahip olduğu üç ana ayar vardır: şirket içi, ajans veya serbest. Bir şirket içi tasarımcı, özellikle kendi markasına yönelik yaratıcı malzemeler üretmek için bir şirket tarafından işe alınır. Bir ajans tasarımcısı, çeşitli müşteriler için yaratıcı hizmetler sunan bir şirket için proje bazında çalışacaktır. Serbest çalışan bir tasarımcı serbest meslek sahibidir ve kendi iş yükünü ve müşterilerini yönetir.
Her çalışma ortamının kendi avantajları ve dezavantajları vardır ve her ortamda ideal olan belirli nitelikler ve özellikler vardır. Hangi ortamın kendilerine en uygun olduğuna karar vermek için grafik tasarımcılarının farklı seçeneklere aşina olmaları önemlidir.
Şirket içi ortamda grafik tasarımcılar ne yapar?
Şirket içi grafik tasarımcıları, "geleneksel" bir çalışma ortamının istikrarının tadını çıkarır. Markaya ve hedef pazarına tam olarak yatırım yapmalarına olanak tanıyan, kesinlikle çalıştıkları şirket için tasarımlar oluştururlar. Bu ortamda çalışan bir tasarımcı, ekibi için birçok farklı türde projeyi üstlenme becerisine sahip geniş bir beceri setine sahip olan "tüm iş kollarından biri" olma eğilimindedir.
Bir ajans ortamında grafik tasarımcılar ne yapar?
Küçük işletmelerin veya bireylerin tasarım çalışmalarını bir grafik tasarım ajansına yaptırmaları oldukça yaygındır. Ajans tasarımcıları, projelerin büyüklüğüne bağlı olarak, herhangi bir hafta içinde farklı müşteriler için birkaç proje yürütebilir. İş yükü, gelen sözleşmelere bağlı olarak alçalma ve akma eğilimindedir, bu da son teslim tarihlerini karşılamak için çalışırken çoğu zaman tutarsız programlara neden olur. Ajanslar genellikle tasarım uzmanları çalıştırır ve yüksek kaliteyi sağlamak için projeleri buna göre dağıtır.
Serbest ortamda grafik tasarımcılar ne yapar?
İş meraklısı ve disiplinli tasarımcılar için serbest çalışma ideal bir seçenek olabilir. Bu tasarımcılar serbest meslek sahibidir ve genellikle kendi evlerinin rahatlığında çalışırlar. Sorumlu kişi olarak, çalıştıkları saatleri, aldıkları proje türlerini ve birlikte çalıştıkları müşterileri seçme ve seçme becerisine sahiptirler. Tasarım sorumluluklarına ek olarak, pazarlama, finansman, operasyonlar ve işlerinin diğer önemli yönlerinden de sorumludurlar. 
Bazı önemli grafik tasarım becerileri nelerdir?
İşleri birkaç benzersiz yönden oluştuğu için, grafik tasarımcıların benzersiz bir sanatsal ve teknik beceriler karışımına sahip olması gerekir. Geçen yılki 5.000'den fazla grafik tasarımcı iş ilanını incelemek için gerçek zamanlı iş analizi yazılımını kullandık. Veriler, işverenlere göre en önemli zor ve sosyal becerileri belirlememize yardımcı oldu.
Grafik tasarımcılar için en iyi teknik beceriler:
Adobe Creative Suite®
Sosyal medya
Dizgi
Web sitesi tasarımı
Ambalaj
Proje Yönetimi
Görsel tasarım
Pazarlama materyalleri
İllüstrasyon
Dijital tasarım
Grafik tasarımcılar için en iyi aktarılabilir beceriler:
Yaratıcılık
İletişim
Detaylara dikkat
İşbirliği
Organizasyon
Toplantı tarihleri
Düzenleme
Problem çözme
Çoklu görev
Zaman yönetimi

Online Whatsapp için numaraya tıklayınız.
+90 532 457 76 67
​​​​​​
Back to Top